pracawawa.pl
Twoje oferty pracy z Warszawy
 
.:  Strona główna .:  Dodaj ofertę .:  Załóż konto .:  Regulamin .:  Reklama .:  Kontakt
 

Szukaj oferty pracy.

 
Stanowisko:Lupa
np.: cieśla, murarz, opiekunka.

Poradnik pracownika.


> Zatrudnienie osób niepełnosprawnych
> Bezrobotni 50+
> Telepraca
> Jak napisać CV
   > Jak napisać CV?
   > Najczęściej spotykane błędy w CV
> Wszystko o umowach
> Godziny nadliczbowe
> Urlop
> Świadectwo pracy
> Program Pierwsza Praca
> Państwowa Inspekcja Pracy
> Sąd Pracy
> Staż zawodowy
> Zasiłek dla bezrobotnych
> Program EURES
> Prace interwencyjne
> Przygotowanie zawodowe dorosłych
> Świadczenie pieniężne dla bezrobotnych
> Praca dorywcza
> Leasing pracowniczy


 

Jak napisać CV?


       CV powinno być przejrzyste i interesujące. Wykluczone jest pisanie życiorysu językiem potocznym, z błędami ortograficznymi, na kolorowych kartkach lub ręcznie czy też zamieszczanie zdjęć z wakacji. CV jest wizytówką kandydata i musi odzwierciedlać jego osiągnięcia.

      Najważniejszą informacją, którą należy zamieścić w życiorysie są dane adresowe kandydata, czyli imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy oraz adres e-mail jeśli takowy posiadamy. Można również podać datę urodzenia, choć nie jest to wymagane.

      Brak powyższych danych uniemożliwi kandydatowi znalezienie pracy, gdyż pracodawca w żaden sposób nie będzie mógł się skontaktować z potencjalnym pracownikiem w przypadku, gdy będzie nim zainteresowany.

      Dobrze umieścić jest zdjęcie legitymacyjne, gdyż pracodawca przeglądając życiorys może wizualnie ocenić i zapamiętać kandydata.

      Oprócz danych osobowych w CV muszą znaleźć się informacje dotyczące naszego dotychczasowego doświadczenia, wykształcenia, zainteresowań czy odbytych kursów. Warto wspomnieć też o stopniu znajomości obsługi komputera i języków obcych oraz wymienić swoje atuty.

 

      Jak zainteresować pracodawcę swoim CV?

      Sporządzenie jednej wersji CV i wysyłanie jej do różnych pracodawców jest bardzo często spotykanym błędem, który może skazać kandydata na porażkę, gdyż taki życiorys przeważnie bywa zbyt ogólnikowy, zawiera bowiem wszystkie informacje na temat kandydata, a nie tylko te pożądane przez konkretnego pracodawcę (przykładowo firma szuka osoby na stanowisko kucharza, a kandydat wysyła CV w którym jest napisane, że ukończył technikum budowlane i ma w tym kierunku spore doświadczenie).

      Więc by uniknąć przedstawionej powyżej sytuacji, należy dokładnie czytać ofertę pracy i przygotować CV do konkretnego wakatu umieszczając tylko informacje, w których zawarte są poszukiwane przez pracodawcę wymagania, jeśli oczywiście kandydat je spełnia.

      Elementem, który ma wpływ na zainteresowanie przyszłego pracodawcy jest zgodność informacji zawartych w życiorysie ze stanem faktycznym. Niestety bardzo duża liczba osób upiększa swoje CV, dodając nieprawdziwe informacje bądź „lekko” je koloryzując (np. starając się o pracę jako barman w restauracji, kandydat pisze, że ma spore doświadczenie w tym zawodzie, choć wcale go nie ma albo, że taka praca go interesuje, choć jest to nieprawda). Najczęściej jednak spotyka się CV zawierające nieprawdziwe informacje na temat znajomości języków obcych, których poziom jest bardzo często zawyżany.

      Gdy kandydat nie może pochwalić się zdobytym doświadczeniem, gdyż przykładowo jest świeżo upieczonym absolwentem wyższej szkoły, puste miejsca w życiorysie musi uzupełnić poprzez opisanie zdobytej wiedzy na studiach, która może przydać się w poszukiwanej pracy. Warto też wspomnieć o odbytych praktykach lub wszelkiego rodzaju pracach dorywczych, nawet jeśli w tym przypadku nie są związane z dziedziną, w której absolwent chce znaleźć pracę. Zawarcie tych informacji daje jednak do zrozumienia potencjalnemu pracodawcy, że kandydat jest samodzielny i nie boi się wyzwań.

      Oczywiście powyższe informację pomija osoba, posiadająca spore doświadczenie w konkretnych zawodach.

      Umieszczając informację na temat wykształcenia należy skupić się na tym co jest najistotniejsze, więc kandydat posiadający wyższe wykształcenie, pomija informację o ukończonej szkole podstawowej lub liceum ogólnokształcącym zakończonym zdaną maturą, gdyż są to w tym przypadku informacje oczywiste.

      Informacja o hobby nie jest konieczna w przypadku, gdy kandydat ma zainteresowania ogólne, takie jak np.: dobry film, ciekawa książka, muzyka popularna czy ekstremalne sporty oglądane tylko w telewizji.

      O zainteresowaniach warto napisać tylko wtedy, gdy kandydat pasjonuje się czymś nietypowym lub jeśli posiada się dużą wiedzę na temat danej dziedziny.

      Tak jak wspomniano w jednym z powyższych zdań, kandydat odpowiadający na ofertę pracy, w której jednym z podstawowych wymagań jest komunikatywna znajomość języka obcego nie może napisać w CV, że posługuje się językiem obcym swobodnie, na wysokim poziomie jeśli tak naprawdę zna go na poziomie podstawowym, bo prędzej czy później zostanie to przez pracodawcę sprawdzone.

      Po umieszczeniu wszystkich danych, w dolnej części CV należy umieścić klauzulę o możliwości przetwarzania danych osobowych o następującym brzmieniu:

"Zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 r. o Ochronie danych Osobowych Dz. Ust. nr 133 poz. 883, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji i selekcji."


wyświetleń: 55048

zamieszczono: 2010-05-12 12:12

Autor: KatarzynaP.

Internet w Mikołowie | Oferty Pracy | Projektowanie Tworzenie Stron Internetowych | Sieci Internetowe | Mikołów Internet | Sklepy Internetowe | Sklep Internetowy | Najnowsze informacje | Praca Katowice | Praca Kraków | Praca Poznań | Praca Wrocław